TOP10 faktů, které je dobré vědět o Tour de France
4. místo: Česká stopa na Tour de France
V posledních letech se kvalitním obsazením v závodě může pochlubit také Česká republika. V letošním ročníku se jedná o trojici Roman Kreuziger, Jan Bárta a Petr Vakoč. Své první reprezentanty mělo ještě Československo na Tour de France roku 1987 v podobě Květoslava Palova a Milana Jurča. O první český velký úspěch se postaral cyklista slovenského původu Ján Svorada, když v roce 1994 vyhrál etapu, což se mu podařilo ještě v letech 1995, 1998 a 2001. Svůj poslední triumf dokázal získat při prestižní poslední etapě s cílem na pařížské Champs-Élysées. Na další vítězství v etapě si Česko muselo počkat až do roku 2015, kdy to dokázal Zdeněk Štybar.
Nejlepší český výsledek v celkové pořadí vyjel v roce 2013 Roman Kreuziger díky velmi pěknému pátému místu, čímž si vylepšil své dvě devátá místa z předešlých let. Naposledy se do nejlepší desítky se dostal sedmý Leopold König v roce 2014.
3. místo: Lance Armstrong
Historicky největších úspěchů na tomto třítýdenním závodu dosáhl Američan Lance Armstrong, který v letech 1999 až 2005 dokázal zvítězit sedmkrát v řadě. Po svém posledním triumfu ukončil kariéru, ale roku 2009 se na Tour de France vrátil a získal třetí místo. Armstrongovu kariéru kromě velkých úspěchů doprovázela také častá obvinění z dopingu. Ta se mu po mnoho let dařilo odrážet, ale nakonec roku 2012 přišla poslední obvinění od americké antidopingové agentury. A slavný cyklista se k dopingu poprvé přiznal začátkem následujícího roku v talk show populární moderátorky Oprah Winfrey. Následovalo vymazání všech jeho úspěchů z Tour de France a zároveň žádný ze závodníků nebyl posunut v pořadí, takže ročníky 1999 až 2005 nemají vítěze.