JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 vynálezců, kteří pomohli vytvořit dnešní svět

2. místo: Alexander Flemming zachránil miliony životů

K objevům, které se tučným písmem zapsaly do historie lidstva se řadí také penicilin, jehož objevení způsobilo doslova revoluci v medicíně. V dřívějších dobách totiž i celkem běžná nemoc mohla skončit smrtí a právě to se tímto objevem změnilo.

Není tedy divu, že se jeho objevitel Alexander Flemming stal jednou z nejvýraznějších postav historie medicíny. Přitom vynalezení penicilínu bylo, stejně jako řada jiných revolučních objevů, z velké části dílem náhody. Flemming se v práci věnoval zkoumání bakterií a podílel se na vývoji vakcín proti nemocem. Jeho specialitou bylo, že si zkoumané vzorky nechával i několik týdnů v laboratoři, aby mohl pozorovat, jestli se nestane něco zajímavého.

K tomu došlo v roce 1928, kdy na staré petriho misce našel plíseň Penicillium notatum, která vylučovala látku hubící mikroby. Následovala řada pokusů a experimentování, když první podání léku člověku proběhlo v únoru 1941. Následovaly další pokusy na lidech a v září roku 1942 se velké farmaceutické firmy pustily do výroby. Alexander Flemming za objev penicilinu získal řadu ocenění a roku 1945 on, Howard Florey a Ernst Chain obdrželi také Nobelovu cenu za medicínu.

1. místo: Henry Ford motorizoval Ameriku

Velkou revolucí a zdokonalováním v průběhu staletí prodělal celý průmysl. V českých podmínkách za toho nejznámějšího reformátora a podnikatele můžeme bezpochyby považovat Tomáše Baťu. Zhruba ve stejnou dobu obdobně novátorské myšlenky na druhém břehu Atlantiku realizoval Henry Ford.

Americký podnikatel se už během práce pro Thomasa Alvu Edisona ve svém volném čase věnoval experimentům s benzínovými motory a konstrukci vlastního automobilu. To v roce 1989 vedlo k založení Detroit Automobile Company, ale té se nedařilo plnit plány a tak už v roce 1901 ukončila svou činnost.

Ford se ovšem snu o výrobě dostupného vozu nevzdal a roku 1903 se svými společníky založil společnost Ford Motor Company. Bod zlomu v historii automobilismu přišel v roce 1908, kdy byl představen Ford model T a tedy úplně první sériově vyráběný vůz vůbec.

I když Ford nevymyslel ani auto a ani princip montážní linky, tak právě díky masové efektivní výrobě dokázal srazit cenu nového vozu na takovou úroveň, aby se z drahého výstřelku stal dopravní prostředek pro střední třídu a motorizoval tak Ameriku. Nakonec se do roku 1927 vyrobilo 16.5 milionu kusů tohoto revolučního vozidla.

Dále Henry Ford v roce 1926 ve svých továrnách zavedl v té době převratnou novinku v podobě čtyřicetihodinového pracovního týdne. Cílem bylo dát lidem více času na odpočinek, aby poté pracovali s větším úsilím. Dobře placení zaměstnanci měli takto také získat volný čas na nakupování zboží, což mělo být pozitivní pro obchod.