10 vynálezců, kteří pomohli vytvořit dnešní svět
8. místo: Percy Spencer vstoupil do kuchyň po celém světě
Mikrovlnné trouby jsou bezesporu jedním z těch spotřebičů, který nalezneme v prakticky každé domácnosti. Pravidelně je tedy k ohřívání a přípravě jídel používá mnoho milionů lidí. Určitou zajímavostí je, že tomuto vynálezu částečně pomohla také náhoda.
Američan Percy Spencer, který pracoval na jedné z vedoucích pozici ve společnosti Raytheon vyrábějící magnetrony, si jednou v roce 1945 stoupl před jeden z jejich přístrojů a v kapse se mu rozpustila čokoláda. Následně si tímto způsobem zkusil udělat popcorn a to jej inspirovalo k vynálezu mikrovlnné trouby.
První trouba byla představena už v roce 1947, ta vážila kolem 400 kilo a stála asi 3 000 dolarů. První zařízení určené pro domácnosti se objevily roku 1955, ale pořád se jednalo o poměrně velké krabice nevhodně do kuchyně. Mikrovlnky s přijatelnými rozměry pak přišly na trh někdy v druhé polovině 60. let.
7. místo: John Logie Baird položil základy novému způsobu zábavy a získávání informací
Málokterý vynález ovlivnil vývoj lidstva ve 20. století jako televize. Přinesla lidem do té doby nevídané možnosti zábavy a také se stala zdrojem mnoha informací od naučných programů po zpravodajství. Za svou současnou podobu mohou televizory děkovat spoustě inovátorům a technikům z celého světa.
Ovšem na začátku se této problematice věnovalo jen několik vizionářů a za otce televize je všeobecně považován John Logie Baird. Tento skotský konstruktér představil úplně první funkční televizi už v roce 1926 a o dva roky později uskutečnil první dálkový transatlantický přenos z Londýna do New Yorku.
Televizorům zasvětil zbytek svého života, když postupně přicházel s nejrůznějšími novinkami. Byl také první na světě, kdo v praxi předvedl barevnou televizi. Není tedy divu, že byl zařazen mezi 100 největších Britů na 44. místě a Skotskou národní knihovna jej při uvedení do Skotské vědecké síně slávy zařadila mezi 10 největších skotských vědců v historii.