10 největších ropných společností na světě
Obrovské bohatství skryté pod zemí. Teď nemluvíme jen o zlatu nebo zemním plynu, které jsou cenné aktivum třeba pro Írán, Rusko nebo Saúdskou Arábii a USA. Tekuté zlato, černé zlato, i tak je totiž označována ropa. Právě ta, která dlouhodobě znečišťuje oceány při haváriích tankerů, a neobejde se bez ní snad ani výroba malé propisky. Nejde jen o surovinu určenou pro výrobu pohonných hmot, ropa je ještě mnohem víc. A firmy, které ovládají její těžbu, mají větší moc, než si možná jsme ochotni připustit. Pojďme si představit deset těch, které dlouhodobě generují největší zisky. Ať už jde o soukromé firmy nebo patří formálně pod některý ze světových států, jsou skutečně až pohádkově bohaté!
10. místo: Eni
Původem italská společnost byla založena v roce 1953 v Římě, operuje dnes už v osmdesáti světových zemí. Klíčovými postavami firmy Eni jsou dnes Claudio Descalzi a Emma Marcegaglia, šéfují více než osmdesáti tisícům lidí. Dvouprocentní podíl na akciích má i Čínská národní banka, italská vláda je majitelem strategické třetiny firmy. Eni těží ropu v Subsaharské Africe, Barentsově moři nebo v Kazachstánu.
Další slavné společnosti – malajská Petronas, mexický Pemex, ruský Rosněft či brazilská firma Petrobras, se nám už do žebříčku bohužel nevejdou. Neznamená to však, že bychom je neměli alespoň takto okrajově zmínit.
9. místo: Lukoil
Ruská společnost sídlící v Moskvě, založená v roce 1991 Vagitem Alekperovem. Zaměstnává šest tisíc lidí a svá aktiva má ve více než čtyřiceti světových zemích – působí mimo jiné v Bulharsku, Itálii, ale také Nizozemí, krátce provozovala síť čerpacích stanic i v ČR a vstoupit dokázala v roce 2000 i na trh v USA. Dodá na trh přes 1,8 milionu barelů ropy za den, je sponzorem fotbalových klubů Spartak Moskva a Rapid Bukurešť, záštitu převzala i nad ruským olympijským týmem. Název firmy vlastně sestává ze jmen tří sibiřských měst – Langepas, Uray a Kogalym.