10 největších řetězců rychlého občerstvení na světě
4. místo: KFC – 20 404 poboček
Historie Kentucky Fried Chicken je hodně bohatá, začala se totiž psát právě v tomto americkém státě už v březnu 1930. Brzy tedy oslaví devadesátiny, zakladatel Harland Sanders, známý také jako plukovník, by byl určitě na dnešní úspěchy koncernu hodně pyšný. Dnes je v provozu na jednadvacet tisíc restaurací a příjmy meziročně hravě přeskočí úctyhodnou hranici – celých 23 miliard amerických dolarů. V ČR je k dispozici takřka devadesát restaurací, třetina z toho v Praze. Pan Sanders přitom začínal jen jako malý obchodník u čerpací stanice, který prodával dozlatova osmažená kuřátka, ale postupně se vypracoval na skutečnou legendu.
KFC se snaží dlouhodobě přizpůsobit chuťovým pohárkům na místních trzích, ostatně podobně jako jiné firmy působící celosvětově. V dnešní době připravuje na čtyři stovky různých dobrot, v Japonsku letí například lososový sendvič. Zajímavé však jistě je, že KFC není třeba v Norsku, Slovinsku nebo Belgii, stejně jako v některých asijských a afrických zemích. Od roku 1973 je však doma v Malajsii, v roce 2016 se otevřela první pobočka v Tibetu a třeba v Indii je dnes v provozu více než tři stovky restaurací. Základem jídelníčku je tu kuře se speciální směsí jedenácti voňavých bylinek, recept je samozřejmě již od roku 1940 držen v tajnosti. Samozřejmě si ale můžete dopřát i zdravý salát, tortillu s masem nebo třeba fresh džusy, možností je skutečně dost.
3. místo: Starbucks – 28 720 poboček
Kdo si sem nepřišel někdy dát kávu, jako by snad ani nebyl. Starbucks je jasně na bronzové příčce našeho pomyslného žebříčku. Přitom příjmy jsou prakticky totožné s McDonald´s, což dělá určitě koncernu Starbucks skvělou reklamu už samo o sobě. Poprvé se tato značka objevila v roce 1971 v americkém Seattlu, kde je sídlo firmy dodnes. Můžete si dát čaj, sendvič, pečený koláček nebo smoothie a trochu zmrzliny, ale na prvním místě je šálek kávy – a to doslova na tisíc způsobů.
Trojice zakladatelů – Jerry Baldwin, Zev Siegl a Gordon Bowker – se setkala poprvé už ve studentském věku, na univerzitě v San Francisku. Dnes je Starbucks na více než osmadvaceti tisících míst světa, zaměstnává na čtvrt milionu lidí a spolupracuje s předními italskými dodavateli kávy. V roce 1996 poprvé expandoval za hranice USA, když se otevřela filiálka v Japonsku. O dva roky později už otevřela i pobočka ve Velké Británii a Starbucks dnes můžeme navštěvovat i v ČR (poprvé to bylo možné v roce 2008 v Praze).