10 největších řetězců rychlého občerstvení na světě
8. místo: Dunkin‘ Donuts – 11 300 poboček
V provozu již od roku 1950, tradiční zástupce restaurací z amerického města Massachusetts. Za vznikem stál kdysi jistý William Rosenberg, jenž v roce 2001 o svém úspěchu napsat i autobiografii (a o rok později ve věku 86 roků zemřel). Dunkin´Donuts je sponzorem řady profesionálních sportovních týmů, mimo jiné Boston Red Sox a New England Patriots.
Již v roce 1963 otevřela firma svou stou restauraci, aby později Williamův syn Robert převzal řízení firmy. Dařilo se, protože v sedmdesátých letech byla otevřena tisící restaurace a dnes je jich přes jedenáct tisíc. Drtivá většina (necelých osm tisíc) je k dispozici v USA, ale otevřeny jsou i pobočky v Německu, Španělsku, Rusku nebo Číně, stejně tak v Mexiku nebo Bulharsku. Dříve zkoušel Dunkin´Donuts prorazit i v Čechách nebo Polsku, ale nepovedlo se. Do roku 2020 je v plánu počet svých amerických poboček takřka zdvojnásobit, podaří se Dunkin´Donuts další expanze?
7. místo: Domino’s Pizza – 15 000 poboček
Založena v roce 1960 v Michiganu a opět za tím stáli bratři – James a Tom Monaghanovi. Dnes má více než čtrnáct tisíc provozoven a zaměstnává na tři sta tisíc lidí (pokud počítáme franšízy, protože samotné restaurace vlastněné Dominem obsluhuje čtrnáct tisíc zaměstnanců). Bratři měli jen pár stovek dolarů v kapse a neměli zrovna velké plány, ale postupem času se jejich podnikání rozrostlo a vznikl současný kolos Domino´s Pizza, v roce 2012 se společnost přejmenovala jednoduše na Domino´s.
Menu je odlišné podle regionů, protože tu je v nabídce nejen pizza, ale i těstoviny, sendviče a speciality z kuřat nebo i výběrového chleba. Typická je americká kuchyně s velkými italskými vlivy, vlastně dost podobně jako u Pizza Hut. Restaurace jsou otevřeny ve více než osmdesáti zemích světa, v Indii už v roce 2016 otevřela tisící pobočka. V USA je skoro šest tisíc filiálek, zástupci jsou i v Rusku, Egyptě nebo Velké Británii a Španělsku – prostě po celé planetě.