JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších řetězců rychlého občerstvení na světě

Do takzvaných fastfoodů chodíme pravidelně, a to nejen, když zrovna spěcháme a chceme se bleskově najíst. Zajdeme sem i o víkendu, když si chceme někam sednout v klidu s rodinou nebo přáteli. Někdo si dá pořádnou porci hranolek, jiný má raději kousek kuřete nebo hamburger. Chuťové preference Čechů jsou různé, ale jedno platí určitě – rychlé občerstvení je na vzestupu, a to neplatí jen pro USA.

Jsou zde i určitá negativa, když jedním z nich je, že právě Američané patří mezi nejméně zdravé národy světa a do řetězců rychlého občerstvení chodí doslova v houfech. Evropa se však snaží své přátele za Velkou louží v posledních letech rychle dohnat. Takže platí, že všeho s mírou. Pojďme si tedy projít desítku nejslavnějších a největších fast-food společností.

10. místo: Hunt Brothers Pizza – 7300 poboček

Americká společnost, která je v našem výčtu jasně nejmladší – založena byla totiž v roce 1990, ale přesto se dočkala zajímavé expanze. Hunt Brothers Pizza má dnes více než sedm tisíc filiálek a nabízí své služby v osmadvaceti státech světa. Je také oficiálním dodavatelem pizzy pro americkou armádu, takže se prodává snad ve všech větších vojenských základnách, konkrétně v Německu jich je zásobeno skvělou pizzou hned pět. Značka je také dobře známá fanouškům série NASCAR.

Spolupracuje běžně se sportovními kolbišti, ale také školami a benzínkami, takže má provozovny rozeseté doslova po celé Americe. Hunt Brothers Pizza vznikla v Nashvillu, ve státě Tennessee. Ale pozor, když se sešli Don, Lonnie, Jim a Charlie Huntovi v Evansville (Indiana) a začali provozovat restauraci s pizzou jako hlavní náplní, psal se rok 1962 – šlo ovšem o Pepe´s Pizzu, která je přímým předchůdcem.

9. místo: Baskin-Robbins – 7500 poboček

Už více než sedmdesát let je v Kalifornii otevřena síť restauraci Baskin Robbins, kterou krátce po druhé světové válce založili židovští podnikatelé Burt Baskin a Irv Robbins. Původně šlo vlastně o zmrzlinu, ale dnes si tu dáte celou řadu dalších dobrot – třeba i mražené nápoje nebo koláče. V roce 2014 začali Baskin Robbins prodávat své zmrzliny i v supermarketech napříč USA, takže nešlo jen o klasickou cukrárnu evropského střihu. Nakonec, dnes je obchodů a restaurací více než sedm tisíc, kromě USA je otevřeno doslova od Arménie po Vietnam, pokud si vezmeme na pomoc abecedu.

Je však pravdou, že Baskin Robins chybí v mnoha evropských zemích, nevyjímaje z toho ani tu naši. Prodávají jen v Rusku, Řecku, Velké Británii, Dánsku a také Portugalsku a Španělsku, to je vlastně z Evropy, alespoň tedy zatím, úplně vše. Oficiálními barvami firmy jsou modrá a růžová, které se skví v logu. Jednatřicet příchutí – každý den v měsíci jedna – jak praví slogan společnosti. Dáte si také? Přitom od založení v roce 1945 už zmrzlinárnami Baskin Robbins prošlo celkem více než tisíc různých příchutí!