JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších pouští na světě

6. místo: Gobi – 1.295 milionu km2

Střední Asie – Čína a Mongolsko. Přesně tady je doma proslulá poušť Gobi, jejíž pomyslné hranice tvoří pohoří Altaj a Tibetská náhorní plošina. V mnoha místech se spíš dá mluvit o stepi než poušti, protože jen na třech procentech rozlohy jsou klasické duny plné písku, většina území je spíš skalnatá a najdeme tu i pár slanějších jezer. Nepředstavujte si tuto poušť jen jako horké a vyprahlé místo, protože teploty značně kolísají.

Déšť? Maximálně desítky milimetrů srážek za rok, takže skutečně „na pepř“, jak se říká lidově – v zimě mínus čtyřicet, v létě zase čtyřicet nad nulou, to jsou extrémy, díky nimž je obydlenost v okolí poměrně dost sporá. Rostou tu tamaryšky, žijí zde kozorožci a vzácně sněžní leopardi, v Gobi jsou obrovské zásoby uhlí a ropy.

5. místo: Arabská poušť – 2.3 milionu km2

Pás, který se táhne od Jemenu po Perský záliv až po Irák. Žijí tu gazely, pouštní kočky nebo hyeny a šakalové. Arabská poušť má subtropické a horké pouštní klima, je nakonec v blízkosti Sahary a nabídne stejný podnebný pás.

Nad touto pouští je velmi jasné nebe (77,5 % slunečního svitu) s minimem mraků, v nejsušších oblastech může ročně spadnout mezi 30 a 40 milimetry srážek. Slunce je hodně prudké a tvrdé, průměrné teploty v létě sahají nad čtyřicet stupňů Celsia. Ve vybraných částech, hlavně tam, kde je nízká nadmořská výška, jdou pak ještě o něco výš.