10 největších pouští na světě
Jsou obrovské, neprostupné, někdy dokonce hodně chladné a jindy zase zaváté horkým pískem. Jaké jsou ty největší pouště naší planety? Některé možná vlastně vůbec neznáte a uslyšíte o nich poprvé, jiné jsou zase důvěrně známé. V našich zeměpisných šířkách naštěstí bezprostředně nehrozí, že by nějaká velká poušť vznikla. Nicméně v příštích generacích asi jeden nikdy neví a v některých oblastech Moravy je docela dost sucho, že? Pojďme si představit tedy TOP 10 pouští našeho světa.
10. místo: Národní park Great Basin – 492 tisíc km2
Na území Spojených států amerických se nachází poušť, jejíž hranice kopírují také jeden velký národní park. Větrná údolí, horká a suchá léta, chladné zimy plné sněhu, přesně tak to chodí v Great Basin, poušti, která sousedí se Sierrou Nevadou. Je tu hora vysoká přes tři tisíce metrů – Wheeler Peak, navštívit můžete slavné krápníkové jeskyně Lehman Cave a prohlédnout si doslova plantáže prastarých borovic.
Jasně, možná jste slyšeli i o pouštích Karakum a Kyzylkum, jihoamerické Atacamě nebo Namibijské poušti, zde nám už ale rozloha výrazně klesá a nevejde se do pomyslné TOP 10.
9. Syrská poušť – 520 tisíc km2
Nachází se na pomezí Jordánska, Sýrie a Iráku, ohraničuje jí Ásí (někdy známá jako Orontu) a Eufrat. Dokonce, věřte nebo ne, zaujímá asi 85 % rozlohy Jordánska a více než polovinu Sýrie. Otevřená krajina, pro někoho také step plná kamení, a ne klasická poušť.
Domov zlatých křečků, jímž se někdy říká také křečci syrští. Dále zde najdeme vlky, šakaly, lišky, divoké kočky a třeba asijského osla. Historickou perlou oblasti, kde žili odjakživa kmeny Beduínů, je třeba Palmýra, nebo alespoň to, co se tu ještě od antiky zachovalo do dnešních časů.