10 největších jezer na světě
2. místo: Hořejší jezero – 82 100 km2
Napůl je v Kanadě, napůl je v USA, s rozlohou 82 tisíc kilometrů bere mezi světovými jezery jasné stříbro. Podobně jako Kaspické moře je zatíženo velmi hustou dopravní sítí a žije zde opravdu pestrá paleta ryb – kromě jiného síhové, pstruzi nebo jeseteři. Celkem je tu na osmdesát různých rybích plemen. Pobřeží má skoro čtyři a půl tisíce kilometrů, Hořejší jezero má tektonicko-ledovcový původ. Objem vody? Oproti Kaspickému moři skutečně „nic zvláštního“, asi 12 tisíc kilometrů krychlových je však pořád úctyhodná cifra. Zasahuje nejen do kanadské provincie Ontario, ale omývá břehy tří států USA, konkrétně jde o Michigan, Minnesotu a Wisconsin.
1. místo: Kaspické moře – 371 tisíc km2
Je takzvaně bezodtoké a před mnoha a mnoha lety bývalo ještě mnohem větší. Kaspické moře, které omývá břehy Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu, Ázerbájdžan a Íránu obsahuje neuvěřitelných 78 tisíc kilometrů krychlových vody – a toto číslo se snižuje prakticky každý den. Maximální možná hloubka je lehce nad hranicí jednoho kilometru, takže v tomto jej překoná třeba Bajkal.
Salinita je s otazníkem, protože na jihu je slané poměrně dost, sever nabídne spíš pořádnou porci sladké vody. Pobřeží má na sedm tisíc kilometrů, na břehu je pětice národních parků, najdeme tu i pár malých ostrovů, jako je třeba Čečeň. Největším přítokem je samozřejmě Volha, ale můžeme mluvit i o řece Ural. A živočichové? Jeseter, medúzy, sledi a různé druhy hub, na jihu jsou i krabi. Osobností Kaspického moře je bezesporu legendární pirát Stěpán Razin, od jeho dob se ale tahle vodní plocha dost změnila – během poslední generace se dokonce dá mluvit o rychlém vysychání.