10 největších hor na světě
Nejvyšší hory působí jako takový magnet pro horolezce z celého světa. Zvláště osmitisícovky jsou natolik nehostinné, že na ně dovedou vystoupat jen ti nejlepší. Pro nikoho jistě nebude překvapením, že největší hory světa se nacházejí v Asii, povětšinou pak na pomezí nepálských a čínských hranic. Naše Sněžka, polské Rysy nebo třeba Alpy se nemohou s Mount Everestem vůbec měřit, platí to třeba i pro Kilimandžáro nebo další známé hory.
10. místo: Annapurna – 8091 metrů, Himálaj, Nepál
Číslo deset na seznamu nejvyšších hor je Annapurna, která jen těsně překonává osmitisícovou hranici. Poprvé byla podmaněna člověkem v červnu 1950 francouzskou expedicí pod vedením Maurice Herzoga. Bohyně sklizně, jak zní doslovný překlad ze starobylého sanskrtu, pustila na svůj vrchol i české horolezce.
Jmenovitě se odtud mohl rozhlédnout třeba Josef Rakoncaj nebo Jindřich Martiš. Ovšem pozor, Annapurna je nejnebezpečnější ze všech, životem tu zaplatily skoro dvě pětiny horozelců, kteří se pokoušeli dobýt její vrcholek. Je prostě zrádná.
9. místo: Nanga Parbat – 8125 metrů, Himálaj, Pákistán
První z osmitisícovek, kterou se rozhodl dobýt někdo z dobrodruhů – horolezců, a to už v roce 1895. Při tehdejších možnostech ale nemohl být úspěšný, stejně jako dalších 31 lidí, kteří do konečného zdolání nejvyšší kóty na nebezpečném Nanga Parbatu zaplatili životem.
První tu byl rakouský horolezec Hermann Buhl, z Čechů se na vrcholek hory podívali Josef Rakoncaj, Radek Jaroš nebo také Pavel Bém. V roce 2013 zde byla postřílena skupina horolezců původem ze Slovenska, Ukrajiny a Nepálu pakistánskými ozbrojenci, kteří se později přihlásili k hnutí Talibán.