10 nejrozšířenějších jazyků na světě
8. místo: Ruština (asi 264 milionů mluvčích)
Indoevropský jazyk patřící do podskupiny balticko-slovanské. Oficiální je v deseti zemích, kromě Ruska je to také Bělorusko, Kazachstán nebo Kyrgyzstán. Zapisuje se cyrilicí, chcete-li azbukou. Dnešní verze je samozřejmě značně zjednodušená, má šest pádů a obsahuje malou příměs z turkických nářečí, stejně jako se mísí se západními evropskými jazyky, respektive přejímá jejich moderní slovní zásobu.
Mluvčí bychom našli nejen v bývalých sovětských republikách, ale třeba také ve Finsku, Izraeli, Mongolsku nebo Německu. Je s češtinou jediným pokrevním příbuzným v našem žebříčku, ačkoliv se jako za socialismu ve školách povinná nesetkává vždy s pozitivním ohlasem. Pokud jde ale o jazyk používaný v internetové komunikaci, byla by v našem žebříčku dokonce na medailových pozicích.
7. místo: Malajština (asi 281 milionů mluvčích)
Doslova dýchá francouzštině na záda, sama ale pochází z rodiny austronéských jazyků. Status oficiální řeči má kromě Indonésie (kde se užívá výraz indonéština) i na území Bruneje, Malajsie a Singapuru. Minority bychom našli i na Filipínách nebo v Thajsku.
Jazykem této části světa je malajština už nejméně pět století, stará verze byla inspirována sanskrtskou literaturou, ta pozdně středověká už zase byla lingua franca Malajského sultanátu. Pro zápis se běžně používá latinský skript, i když existuje i ten arabský nebo jávský.