10 nejlepších univerzit, které vychovávají elity
6. místo: Harvard
Proslulá univerzita, jež je často citována v amerických filmech. Založena byla už v roce 1636 a v současnosti na ni chodí dvaadvacet tisíc studentů, akademický personál sdružuje dalších pět tisíc osob. Kampus má více než osmdesát hektarů a je na území USA nejstarší institucí svého druhu. Barva spojená s Harvardem je na dnešní dobu trochu netradiční karmínová.
Majetek univerzity se počítá na desítky miliard dolarů, platí se tu poměrně vysoké školné a na vzdělávání přispívá i americký stát. Studenti z celého světa mají k dispozici čtrnáct fakult, botanickou zahradu a knihovnu, která čítá více než patnáct milionů výtisků.
Ze slavných absolventů můžeme jmenovat Henryho Kissingera, Baracka Obamu, Matta Damona, J. F. Kennedyho nebo Natalii Portmanovou. Studoval zde i bývalý americký prezident George W. Bush, John Adams, Bill Gates a Mitt Romney. Nabídku vyučovat na Harvardu získal kdysi i Jan Amos Komenský, k cestě za oceán se však neodhodlal.
5. místo: Caltech
Kalifornský technologický institut, jak zní plný název této univerzity, má za sebou více než století historie. Caltech, jak se běžně zkracuje jeho pojmenování, funguje už od roku 1891 a v současnosti zaměstnává mozkové závity více než dvou tisíc studentů.
Mezi významné absolventy bychom mohli zařadit třeba Franka a Roberta Oppenheimerovy, autory projektu Manhattan, dále britského fyzika Stephena Wolframa a amerického autora sci-fi Larryho Nivena. Ze školy vzešlo sedmnáct držitelů Nobelovy ceny, z nichž samozřejmě jasně dominují fyzici. V Pasadeně v Kalifornii uznávají jen bílou a oranžovou, které zdobí prapor Caltechu.
Určitou formou se Caltech v posledních letech dočkal zpopularizování i díky jednomu z nejpopulárnějších televizních seriálů posledních let. Do jeho prostředí je totiž umístěn děj Teorie velkého třesku (Big Bang Theory), která má miliony fanoušků doslova po celém světě.