10 nejlepších turistických atrakcí Německa
Naši západní sousedé toho mají hodně. Krásné hory, moře, ale také spoustu historických měst. Dohromady to dává ideální dovolenou, stačí si jen vybrat lokalitu. Dáme vám nyní deset zajímavých námětů, které obdivují turisté snad z celého světa. A když si za svůj cíl vyberete Německo, určitě je nesmíte minout – nebo zkusit alespoň nějaké. Byla by přece škoda nedat této malebné zemi šanci, aby vám ukázala, co všechno dovede.
Poté, co se Německo znovu sjednotilo, nabídne 357 tisíc kilometrů čtverečních rozlohy, sever je plný úrodných nížin, na jihu jsou spíš hory obdařené civilizací dosud relativně málo dotčenou přírodou. Čtrnáct velkých národních parků je pýchou celé země. Města jako Berlín, Hamburk, Mnichov nebo Norimberk určitě nejde zapomenout. Pojďme si proto představit nejzajímavější turistické místa v tomto západoevropském státě.
10. místo: Rothenburg ob der Tauber
Tisíce zájezů do Bavorska. Zažijte dovolenou v Německu.
Naprosto typický středověk! Není divu, že partnerským městem Rothenburgu ob der Tauber je třeba náš Telč, protože historie tu na vás dýchne už z velké dálky. Desetitisícové město, jehož název znamená doslova „Rudá pevnost“, se rozkládá nad řekou Tauber. Svobodné říšské město od pozdního středověku až do roku 1803, to je přeci hodně vynikající vizitka…
Městem se Rothenburg stal v roce 1170, v roce 1803 se pak přičlenil definitivně k Bavorsku. Titul svobodného říšského města udělil Rudolf Habsburský, dobře známý i z českých dějin, již v roce 1274. K městu se váže slavná historka – katolický hrabě de Tilly oblehl se čtyřiceti tisíci muži protestantské město. Starosta Georg Nusch mu při vyjednávání nabídl, že pokud kdokoliv ve městě vypije takzvaně „na jeden zátah“ zhruba tři a čtvrt litru vína, nechají obléhatelé město být.
Sám starosta zachránil tímto kejklířským kouskem město, které by bylo jinak nejspíše vypáleno do základů a zmasakrováno, podobně jako řada dalších v průběhu kruté třicetileté války. A jen tak mimochodem, natáčel se zde i Harry Potter, takže v Rothenburgu to kvete i v současnosti.
9. místo: Frauenkirche
Zažijte Drážďany na vlastní kůži. Nabídky výhodných zájezdů.
Jeden z největších symbolů Saska, který znají snad po celém světě. Kostel Panny Marie, jak zní doslovný název v češtině, je barokní perlou Drážďan a jednou z největších staveb svého druhu v rámci severu Evropy. Svaté místo křesťanů je tu už skoro tisíc let, ale samotný kostel se začal stavět v první polovině osmnáctého věku – a je rozhodně poutavější na pohled než původní malý dřevěný kostelík.
Více než devadesát metrů vysoká stavba je vyrobena z materiálu své vlasti – konkrétně saského pískovce. Kupole s dvanácti tisíci tunami nevyžaduje dodatečnou podpěru, což je skutečný architektonický unikát.
Bohužel, Frauenkirche zničil letecký nálet Spojenců na Drážďany v únoru 1945, později se úřady v NDR do obnovy ani příliš nehrnuly a kostel se začal obnovovat až po opětovném sjednocení Německa. Stavba sice při náletu úder nedostala, ale nevydržela okolní žár, který překračoval tisícistupňovou hranici, pro pískovec smrtelnou.
Evangelický kostel Frauenkirche však není jedinou krásou půlmilionových Drážďan, zmiňme třeba ještě Zlatého jezdce, pomník Augusta II., Velkou zahradu, největší městský park nebo třeba komplex barokních budov Zwinger.