10 nejhorších vrahů, kteří byli propuštěni z vězení
5. místo: Genene Anne Jones
Genene Anne Jones je bývalá zdravotní sestra dětského oddělení, která má na svědomí 1 až 46 obětí. Podle některých spekulací mohla zavraždit až 60 dětí. Vraždy páchala pomocí injekcí s heparinem a dalšími látkami. Poté, co vyšlo najevo, že v její nemocnici v texaském San Antoniu je nezvykle vysoký počet úmrtí, tak ji vedení nemocnice požádalo, aby odešla. Genene Anne Jones si našla podobnou práci v blízkém Kerrville, kde v otravách pokračovala. Ale tentokrát už byla dopadena a od roku 1984 si odpykává 99letý trest. Prozatím ještě není na svobodě, ale velmi pravděpodobně se tak díky dobrému chování stane v roce 2017.
4. místo: Issei Sagawa
Issei Sagawa nemá na svědomí velkou sérii vražd jako ostatní jména v seznamu, ale svým činem z roku 1981 a tím co následovalo, se dostal do médií prakticky po celém světě. Tento Japonec byl studentem na pařížské Sorbonně a 11. června si do svého bytu pozval holandskou spolužačku Renée Hartevelt, aby mu pomohla s překladem německé poezie. To byla záminka k tomu, aby ji mohl zastřelit a později sníst. Uvedl, že si ji vybral kvůli jejímu zdraví a kráse a že svým činem chtěl absorbovat její energii. Když se zbavoval jejího těla v jezeře, tak byl odhalen a později zatčen francouzskou policií. Jeho bohatá rodina mu zajistila dobrého právníka a po dvou letech byl prohlášen duševně labilním a nezpůsobilým pro soud. Byl mu tedy nařízen pobyt v ústavu pro choromyslné na dobu neurčitou. Jeho případ vyvolal velkou pozornost i v Japonsku kam ho nakonec převezli. V japonské nemocnici podstoupil psychologické vyšetření, po kterém byl lékaři prohlášen za příčetného. Ale nebylo možné ho nijak potrestat jelikož dokumenty k případu byly ve Francii a tamní úřady je odmítly vydat, jelikož případ byl uzavřen. Tím pádem byl Issei Sagawa 12. srpna 1986 propuštěn na svobodu, což se setkalo i s vlnou kritiky. Absurdní je také to, že se stal v podstatě celebritou a obrážel různé televizní show, napsal několik knih a byl i recenzentem japonských restaurací. Momentálně má kvůli pověsti vraha a kanibala problém si najít a udržet práci, když měl být propuštěn z více než 500 pozic a v jednom rozhovoru prohlásil, že je to pro něj hrozný trest.
3. místo: Nikolai Dzhumagaliev
Nikolai Dzhumagaliev je sériový vrah a kanibal z Kazachstánu, který je občas označován jako “kovový tesák”, to kvůli bílým kovovým zubům. Svou první oběť, mladou selku, zabil v lednu 1979 a podle svých slov její maso jedl asi měsíc. Podobnou věc do svého dopadení zopakoval ještě asi pětkrát než byl zavřen do blázince s diagnostikovanou schizofrenií. Zní to až neuvěřitelně, ale ani ne po roce byl propuštěn na svobodu. A ještě v roce 1980 spáchal další tři vraždy. Podruhé byl dopaden poté, co si domů pozval návštěvu několika přátel a jednoho zavraždil a rozporcoval. Opět mu byla diagnostikována schizofrenie a další psychické poruchy a znovu putoval do blázince, kde strávil 8 let, ale později unikl při transportu do jiného zařízení. Začátkem 90. let byl znovu dopaden a více než 10 následujících roků strávil za mřížemi, ale podle všeho měl být nakonec propuštěn na svobodu.
2. místo: Pedro López
Kolumbijský sériový vrah Pedro López zvaný také jako “Monstrum z And” v 70. letech vraždil a znásilňoval mladé dívky napříč Jižní Amerikou. V Ekvádoru byl obviněn ze 110 vražd a dalších 240 měl spáchat na území rodné Kolumbie a Peru. López byl zatčen v Ekvádoru poté, co se mu nevydařil jeden z jeho únosů a ke všem svým činům se přiznal. Policie byla k jeho přiznáním dříve skeptická a definitivně uvěřila po povodních, které vyplavily několik těl a López jim ukázal i další hroby. Jelikož v Ekvádoru není trest smrt, tak Pedro López dostal dvacet let vězení, což znamená, že věznici opustil roku 1999 na svobodu. Byla zde možnost, že by byl během svého trestu vydán do Kolumbie, kde mu hrozil i trest smrti, který by s jistotou dostal, ale to se nestalo. Dnes není jasné, jaký další osud Lópeze potkal. Je možné že se skrývá v horách, ale pravděpodobná je také možnost, že byl zabit ať už příbuzným některé z obětí nebo na objednávku, když už v době jeho trestu na něj byla vypsána odměna a tak byl celou dobu na samotce.
1. místo: Jhon Jairo Velásquez
*Jedna z reportáží k jeho propuštění.
Jméno Jhon Jairo Velásquez koncem prázdnin obletělo celý svět, jelikož se jednalo o nájemného vraha a pomocníka nejvlivnějšího a nejznámějšího narkobarona všech dob Pabla Escobara. Tento Kolumbijec přezdívaný Pepek měl převážně v 80. letech vlastnoručně provést asi 300 vražd a na zhruba 3000 se měl podílet nebo je nařídit. Velásquez stál za vraždou prezidentského kandidáta a odpůrce medellínského kartelu Luise Carlose Galána, dále se podílel i na bombovém útoku na letoun společnosti Avianca, při kterém zemřelo 110 lidí. Je to až neuvěřitelné, ale vězení mohl opustit poté, co si odseděl 22 let. K tomu, že mohl vyjít na svobodu mu pomohlo vzorné chování, ale především fakt, že přehodnotil svou výpověď a pomohl k uvěznění bývalého ministra spravedlnosti a Escobarova spojence Alberta Santofimia, který za organizaci vraždy prezidentského protikandidáta Galána dostal 24 let. Velásquez to bude mít na svobodě pravděpodobně ještě těžší než ve vězení, jelikož na něj čekají jak stovky pozůstalých po obětech, tak členové kartelu, kteří mu neodpustili jeho výpověď proti bývalému ministrovi.