TOP10 faktů, které je dobré vědět o Tour de France

2. místo: Neuvěřitelný příběh amerického vítěze

K Tour de France se váže řada atraktivních lidských příběhů. Mezi nejzajímavější patří ten amerického trojnásobného vítěze Grega LeMonda. Kaliforňan přezdívaný jako L’Americain nebo LeMonster se v roce 1986 stal prvním neevropským vítězem Tour. Ovšem život mu ještě zásadněji změnila událost, která s cyklistkou vůbec nesouvisela. Totiž v dubnu 1987 jej na lovu ptáků jeho švagr omylem postřelil z brokovnice. Ani to jej ale nezastavilo a po dvou letech zotavování se znovu postavil na start slavného závodu. A hned svůj návrat oslavil neuvěřitelným vítězstvím, které zopakoval ještě v roce 1990. To vše se mu podařilo i přesto, že v jeho těle zůstalo 35 (někde se u uvádí 38) broků, když 3 z toho v oblasti srdce a 5 v játrech.

1. místo: Vítězové nejvíce etap

Kromě získání některého z barevných trikotů je pro každého jezdce velmi prestižní dokázat zvítězit v některé z etap. Ti nejlepší tento pocit ve svých kariérách zažili i více než dvacetkrát. Nejvícekrát se radoval legendární Belgičan Eddy Merckx, kterému se podařilo ovládnout 34 etap. K nejúspěšnějším jezdcům celé historie Tour de France, jej řadí také to, že pětkrát ovládl celkové pořadí v letech 1969, 1970, 1971, 1972 a 1974. Vícekrát to dokázal pouze Lance Armstrong.

Druhý v počtu etapových prvenství je prozatím britský jezdec Mark Cavendish. Ten má na svém kontě už 29 výher a především se jedná o aktivního závodníka, čili je zde reálná šance, že se může v této statistice dostat do vedení. Žádný jiný současný jezdec šanci na to v nejbližší době nemá, jelikož druhý André Greipel má zatím deset výher.

Třetí největší počet vyhraných etap na Tour získal Francouz Bernard Hinault, jenž se v 70. a 80. letech radoval celkem ve 28 případech. Stejně jako Jacques Anquetil, Eddy Merckx a Miguel Indurain dovedl také pětkrát ovládnout celkové pořadí, když v jeho případě se jednalo o ročníky 1978, 1979, 1981, 1982 a 1985.

Stránky: 1 2 3 4 5
extrememag.cz logo