JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států USA podle rozlohy

6. místo: Arizona, 295 2342

Zčásti doslova vyprahlá poušť, kde se ale také hraje ligový hokej a můžete tu nahlédnout do údolí Grand Canyonu. Arizona má asi sedm milionů obyvatel, největší menšinu tvoří Mexičané (zhruba každý pátý obyvatel regionu). Stát USA oficiálně vznikl v roce 1912, Arizona se přidala jako poslední na kontinentu – a jako 48. v pořadí.

Neuvěřitelné vedro v létě, ale také mírná zima. Indiánské rezervace (zejména Navajo) a města jako Tucson, Chandler nebo Scottsdale. Centrem Arizony je Phoenix, kde žije asi půl druhého milionu lidí. Je tu samozřejmě značná španělská tradice, snad jako všude v jižněji položených státech USA.

Není jistě divu, že španělština se jako řeč drží hlavně v nejjižnějším cípu Arizony. Stát samotný má lepší ekonomiku než Nový Zéland, Finsko nebo třeba Irsko. V ročním příjmu na hlavu je ale se čtyřiceti tisíci dolary v rámci států USA až na 39. příčce, což jistě není zase tak lichotivé vysvědčení.

5. místo: Nové Mexiko, 314.917 km2

Hlavní město Santa Fe, dva miliony obyvatel, první ostrý test jaderné pumy a drtivá většina katolíků. Nové Mexiko je státem, který se k federaci přidal až jako jednačtyřicátý v pořadí v roce 1912. Vzhledem k tomu, v jakém se nachází regionu, jsou tu oficiálně používané jazyky vlastně dva, angličtina a španělština, přičemž se nedá jednoznačně říci, který je dominantní.

Významná je také početná indiánská menšina, většinou příslušníci kmene Navajo. Největší podíl hispánského obyvatelstva ze všech států USA dlouhodobě roste, najdete tu také tisíce původních Apačů. Právě tady bojoval za svůj těžký úděl veliký Geronimo!

Nové Mexiko má za sebou dlouhou španělskou tradici, což se promítlo samozřejmě i do místní architektury. Jeden příklad za všechny, to je třeba katedrála svatého Františka z Assisi v Santa Fe. Největším městem regionu je nicméně Albuquerque, kde žije více než půl milionu lidí.

Je zde i Roswell, malé padesátitisícové městečko, slavné hlavně díky událostem z roku 1947. Přistála tu tehdy opravdu nějaká mezihvězdná návštěva? Nebo to bylo všechno celé docela jinak, než jak si myslí spousta lidí, kteří sem pořádají i turistické výpravy?