JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 největších států USA podle rozlohy

Spojené státy americké jsou na mapě už dlouho, poprvé se objevují v roce 1776, kdy byla vyhlášena nezávislost na Velké Británii. Od té doby ale uplynula v tamních divokých řekách spousta vody, země se rozrostla a stala se světovou supervelmocí. Skoro deset milionů kilometrů čtverečních dělá z USA třetí největší zemi světa, za Ruskem a Kanadou. Čína je však pozadu jen skutečně symbolicky, velká je i Austrálie nebo Brazílie. Přibližně třetinovou rozlohu jako USA má třeba Indie, která je ve světovém žebříčku sedmá.

Pojďme se teď podívat na desítku největších amerických států. Vybraná společnost, do které patří kromě Aljašky také Kalifornie nebo Texas. V našem měřítku americká federace států nemá obdoby. Vždyť v Texasu a Minnesotě mohou platit trochu jiné zákony, místní vyhlášky a samozřejmě má ten který stát na starosti do značné míry i přerozdělení veřejných financí. Takže, kterých je těch deset největších států USA?

10. místo: Wyoming, 253 335 km2

Jen něco přes půl milionu obyvatel, průměrná nadmořská výška lehce nad dva tisíce metrů a hlavní (a současně největší) město Cheyenne – na počest indiánského kmene, který zde kdysi měl svá loviště. Wyoming se stal součástí USA ve velké většině už na začátku devatenáctého století, kdy se z oblasti začali stahovat Francouzi. Vůbec první žena-guvernérka v historii USA se zrodila právě zde, Nellie Rossová byla zvolena do úřadu v roce 1925.

Velmi řídce obydlený stát (jen dva a čtvrt obyvatele na kilometr čtvereční, skutečně jen pár měst a rozsáhlé prérie), kde doslova a do písmene dávají lišky dobrou noc. Ale obrovská romantika těchto míst sem samozřejmě láká četné turisty. Drtivá většina obyvatel jsou potomci evropských osadníků, většinou protestanti – pětina lidí ve Wyomingu jsou ateisté.

Lidé zde neplatí daně z příjmu, ale HDP je velmi nízko – těží se tu zejména nerostné suroviny (uhlí, plyn a uran), chová se skot a na území státu také zasahuje částečně národní park Yellowstone. Klima je celkem netypické, protože v létě se dočkáte třicítek, v zimě zase teplot hluboko pod bodem mrazu – rozptyl je ještě o něco větší než v ČR. To jsou zkrátka ty hory, každý v nich žít nemůže…

9. místo: Oregon, 254 799 km2

Devátý největší stát USA se jmenuje Oregon, najdeme jej na západním pobřeží a jeho hlavním městem je Salem. Kvůli zajímavé poloze byl osídlen už před patnácti tisíci lety, v roce 1859 se po vleklých sporech s Brity konečně připojil k federaci jako její třiatřicátý člen. V současné době tu žijí čtyři miliony lidí, z toho půl milionu pak obývá největší město regionu – malebný Portland.

V Oregonu se jezdí hlavně na lyže, zdejší hory nabízí spoustu luxusních sjezdovek, podobně jako ve vybraných evropských lokalitách. Drtivou většinu obyvatel tvoří potomci evropských přistěhovalců, kteří jsou vesměs protestantského vyznání – to ostatně není divu, protože zde dominují Němci.

Stát, kde se rozhoduje o věcech veřejných hlavně v referendech, to je v USA obecně unikát švýcarského typu. Pány tu byli i Španělé, jejich vliv ale není až tolik patrný, jako třeba ten od britské koruny.