JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších univerzit, které vychovávají elity

Absolvování nějaké prestižní školy dává velkou šanci získat dobré zaměstnání. Takovou výhodou není radno pohrdnout, pokud si chcete vybudovat solidní kariéru. Pojďme si proto ukázat, kde ve světě je možné získat to nejlepší vzdělání a třeba i potkat budoucí světové lídry, nebo potomky těch současných. Asi není žádným velkým překvapením, že ty nejkvalitnější univerzity najdeme především ve Velké Británii a USA.

10. místo: Chicagská univerzita


Soukromá, nezisková, s tradicí od roku 1890. Její standarda vám jistě připomene na první pohled Polsko, oficiální barvy tedy samozřejmě – bílá a červená. Šestnáct tisíc studentů a tři tisíce členů akademického personálu. Právo, ekonomie, literární kritika a náboženství, to je jen střípek z možností, v nichž je možné na chicagské univerzitě studovat.

Mezi vyučující se zařadil v roce 1902 třeba Tomáš G. Masaryk a z dnešních politiků zde přednášel třeba Barack Obama. Z univerzity vzešlo 97 držitelů Nobelovy ceny. Jmenujme například Miltona Friedmana, Gerarda Kuipera nebo Alberta Calderóna.

9. místo: Imperial College London (Královská univerzita v Londýně)


Londýnská královská univerzita, ta má za sebou skutečně dlouhou tradici. Ve znaku samozřejmě nesmí chybět znak Irska, Anglie a Skotska, školu oficiálně založila v roce 1907 sama královna Viktorie. Osmnáct tisíc studentů, skoro čtyři tisíce akademických pracovníků a možnost studovat chemické inženýrství, medicínu, matematiku, fyziku nebo management.

Možnosti jsou vskutku široké, škola byla hodnocená jako třetí nejlepší ve Velké Británii, hned za pověstným duem Cambridge – Oxford. A co slavní absolventi? Anglický literát H. G. Wells, sir Alexander Fleming, Thomas Huxley, indický premiér Rádžív Gándhí nebo konstruktér Ferrari Nicholas Tombazis. Na ICL, respektive přímém předchůdci této školy, studoval i jistý David Livingstone.