JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 nejlepších turistických atrakcí Německa

2. místo: Braniborská brána


Užijte si berlínské památky na vlastní oči. Zde naleznete bohatou nabídku zájezdů.

Jeden z největších symbolů moderního Berlína bychom hledali na Pariser Platz v samém srdci města. Patnáctimetrové sloupy v antickém stylu, zdobené výjevy ze života Marta, Minervy a Herkula, což jen plně dokazuje orientaci Svaté říše římské jako pokračovatelky nejmenovaného starověkého impéria.

Dnešní podoby se Braniborská brána dočkala s koncem osmnáctého století na základě rozhodnutí pruského krále Fridricha Viléma II. Kdysi směl bránou procházet jen sám německý císař, později tu vztyčila Rudá armáda svůj prapor na znamení vítězství nad nacisty, aby se v padesátých letech stavba za vzácné kooperace NDR a SRN plně zrestaurovala.

Dne se brána objevuje například i na eurových mincích, je také živoucím symbolem opětovného sjednocení Německa, ke kterému došlo se začátkem devadesátých let. Stavba se pne do výše šestadvaceti metrů, široká je pak skoro šestašedesát metrů – a to už je tedy pořádná porce kvalitního pískovce, že?

1. místo: Neuschwanstein


Udělejte si dovolenou v Bavorsku. Tisíce zájezdů, ze kterých si vybere každý.

Snad největší z německých turistických atrakcí pro malé i velké. Vypadá jako hrad, ale je to elegantní zámek se vším všudy, na svou dobu byl dokonce vybaven i luxusní koupelnou nebo splachovací toaletou. Ludvík II. Bavorský sem utíkal před světem, žilo zde s ním jen několik málo služebných.

Stavěl se osmadvacet let, v roce 1887 bylo konečně hotovo – styl, který doslova okopíroval i Walt Disney, se nese v duchu novogotiky a novoromantismu. Vypadá, jako by byl vystřižen z nějaké pohádky, a přesto sloužil k na svou dobu nadstandardnímu bydlení…

Takhle nákladná stavba se jen tak nevidí, poněkud podivínský Ludvík investoval do objektu v přepočtu na dnešní peníze celé miliardy korun. Při rozhovoru se služební museli dívat na podlahu, protože nesnesl upnutý pohled. Král musel být úředně zbaven svéprávnosti ještě rok předtím, než byl zámek definitivně dostavěn. Vstup stojí pro dospělého dvanáct eur, ale rozhodně je na co se dívat.

Zámek měl studenou i teplou vodu, na tehdejší dobu mimořádně moderní horkovzdušné topení, telefon, pokrmy se z jídelny vozily speciálním výtahem. Zkrátka luxus jako vyšitý i z dnešních pětihvězdičkových hotelů. Veřejnost se do interiérů dostala až krátce po druhé světové válce.