JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 bojových umění, které vás dostanou z nebezpečí

6. místo: Wing Chun

Říká se mu také Jung-čchun a samozřejmě pochází z Číny, jak již název napovídá – rozšířeno je ale vlastně po celém východoasijském kulturním pásu. Původními průkopníky byli šaolinští mniši, později se rozšířil i na císařský dvůr v období dynastie Ming (14. – 17. století).

Při Wing Chun se využívá slabých míst nepřítele – krk, genitálie nebo čelist – a učí se v zásadě boj s neozbrojeným protivníkem, ideálně na co nejkratší vzdálenost. Pokročilejší fáze výcviku už počítá s ozbrojeným nepřítelem. Sebeobrana, snad ta nejtvrdší, jaká může být – i to je Jung-čchun.

Není třeba se zvláště rozcvičovat před bojem, údery by totiž měly být co možná nejsnadnější. Jung-Čchun se doporučuje i ženám, protože je efektivní, jednoduché a nezaměřuje se na fyzickou sílu jako aspekt číslo jedna. Toto umění je vhodné i do míst, kde není možný rychlý útěk a vyžaduje pro efektivní boj jen málo prostoru.

Ženám by mělo pomoci v obraně před přepadením třeba i ve výtahu nebo předsíni. Naučit se je můžete i v Čechách díky práci Ivana Rzounka, zahraničním průkopníkem byl například Lee Sing, který učil první anglické adepty v padesátých letech minulého století.

5. místo: Karate

Původem japonské (ostrov Okinawa) bojové umění, takže nikoho jistě nepřekvapí, že je striktně svázané s buddhistickým učením. Nakonec, úplné prazáklady bychom hledali v Číně a Indii. Karate má 25. října svůj oficiální den, co se slaví na celém světě již od roku 2005.

Poprvé se objeví – symbolicky – na LOH v Tokiu v roce 2020, byť se už dlouho uvažovalo o jeho zařazení do rodiny olympijských sportů. Původně mělo karate být jen jakýmsi tělocvikem pro mnichy, kteří se pak lépe soustředili – dnes je ale jeho odvětví celá řada, některé se zaměřuje na rychlost, jiné na sílu. Karate pás jako první nosili japonští samurajové už před pěti staletími, dodnes se však uvazuje podle striktních předpisů.

Mezi známé postavy propagující karate se řadí dva japonští mistři – Gichin Funakoši a Masatoši Nakajama. Za zakladatele učení spojeného s karate je považován indický mnich Bodhídarma. Zájemci si mohou různé styly karate vyzkoušet i v ČR, kde oficiální svaz existuje od devadesátých let, ale první krůčky se v tomto směru udělaly už o tři desetiletí dříve.

Začíná a končí úklonem, má být pomocníkem spravedlnosti a práva, ruce a nohy jsou symbolické meče. Svobodná mysl, odvážný duch a správná technika. Poznání sebe sama a umění neprohrát. I o tom je totiž karate.