JenTop10.cz

Žebříčky a zajímavosti

10 bojových umění, které vás dostanou z nebezpečí

8. místo: Sambo

Sebeobrana v ruském stylu, která našla inspiraci v asijských bojových uměních, nevyjímaje někdejší svazové republiky SSSR. Prvopočátky ruského bojového umění bychom hledali už v prvních státních útvarech na území dnešního Ruska nebo Ukrajiny.

Sambo se hodně podobá judu, má ale trochu jiná pravidla a bojuje se šest minut. Autorem stylu byl patrně mistr Spiridonov, ale jmenovat bychom mohli i další – např. Vasiljev, Golkovskij. Osvědčilo se i během krutých bojů druhé světové války, stalo se totiž už dříve oficiálním bojovým uměním Rudé armády a pomáhalo v boji nejen s nacisty.

Sambo značí ruskou zkratku, jednoduše, naučit se sebeobraně bez pomoci nějaké zbraně. Více než tři stovky speciálních úderů, kopů a chvatů, první světový šampionát v tomto sportu se konal už v roce 1973 v tehdejší Persii.

Na moskevské olympiádě o sedm let později pak byl předveden jako ukázkový sport, ale do širšího výběru pod pěti kruhy se samozřejmě jen tak nedostane – bojových sportů je na LOH víc než dost. Sambo se ale dodnes učí ruské ozbrojené složky, ale i příslušníci tajných služeb. Zkusit si jej můžete i v ČR.

7. místo: Jeet Kune Do

Vlastně spíše moderní a trošku umělý konstrukt než nějaké učení, co by se vyvíjelo stovky let. Zakladatelem Jeet Kune Do byl populární herec Bruce Lee, hrdina řady akčních filmů. Systém je inspirován taoismem a zen-buddhismem, nabízí revoluční údery, které u starších bojových umění nenajdete.

Mysl musí být úplně prázdná, aby se mohla soustředit – a teprve pak adept Jeet Kune Do zvládne na jedničku s hvězdičkou, přesně tak uvažoval i mladý Lee. Cesta zastavující pěsti, přesně tak zní v překladu název tohoto speciálního bojového umění. Jednoduše, přímočaře a rychle se zbavit nepřátel, to je cílem Jeet Kune Do, které si můžete zkusit osobně třeba i na pražských seminářích.